Kilka wskazówek jak poprawić swoje nawyki żywieniowe

Kilka wskazówek jak poprawić swoje nawyki żywieniowe

Kilka wskazówek jak poprawić swoje nawyki żywieniowe

W nowym roku każdy z nas ma chyba jakieś postanowienia noworoczne. Najczęściej na początku roku obiecujemy sobie, że zaczniemy ćwiczyć i zgubimy zbędne kilogramy. Potem mija miesiąc, dwa i to co planowaliśmy w styczniu schodzi na drugi plan. Jak sobie z tym poradzić, aby w tym roku było inaczej?

Po pierwsze zapisz sobie wszystko na kartce, w kalendarzu, przyczep na lodówkę, gdzie tylko chcesz, ale zapisz!

Po drugie zapisz to jako cel, z konkretną datą, w formie teraźniejszej jakbyś już tego dokonał, np.

zamiast -> w tym roku nie będę jadł słodyczy,

zapisz -> w styczniu 2021 jem słodycze tylko 2 razy w tygodniu.

Po trzecie nie narzucaj sobie zbyt dużych postanowień. Wszystko rób małymi krokami, by wytrwać w tym jak najdłużej. Przykład:

zamiast -> od jutra do końca roku nie będę jadł słodyczy,

zapisz -> w styczniu 2021 jem słodycze tylko 2 razy w tygodniu, w lutym 2021 jem słodycze 1 raz w tygodniu, w marcu 2021…, a w lipcu 2021 jem słodycze tylko okazjonalnie.

Brzmi to lepiej i bardziej realnie? Według mnie TAK. Podobnie jest z nawykami żywieniowymi i zgubieniem kilku kilogramów. Zamiast planować sobie, że w styczniu zgubie 10 kilogramów, zacznij najpierw od  zmiany kliku nawyków żywieniowych. Dzięki poprawie nawyków możesz poczuć się lepiej, poprawić stan zdrowia, a nawet zgubić kilka tych nadprogramowych kilogramów, bez drastycznych diet, głodówek czy detoksów.

Zatem przedstawiam kilka wskazówek jak poprawić swoje nawyki żywieniowe:

  1. Staraj się spożywać regularnie 4-5 posiłków dziennie.
  2. Zamieniaj jasne pieczywo, pszenne makarony, słodkie płatki śniadaniowe na produkty pełnoziarniste, takie jak chleb razowy lub graham, makaron razowy, płatki owsiane, różne kasze. Jeśli ci nie smakują nie zmuszaj się na początku, ale próbuj, np. zamiast 4 łyżek słodkiego musli, użyj 2 łyżki musli i 2 łyżki płatków owsianych.
  3. Pij min. 1,5l wody. Stopniowo rezygnuj z słodkich i gazowanych napojów. Niech będą spożywane tylko okazjonalnie.
  4. Dodawaj warzywa i owoce do każdego posiłku, a najlepiej więcej warzyw niż owoców. Zwróć uwagę by pośród warzyw pojawiały się nasiona roślin strączkowych takie jak: fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, bób, soja.
  5. Ogranicz dosalanie potraw na talerzu.
  6. Wybieraj częściej naturalne produkty mleczne (mleko, jogurt naturalny, kefir, maślanka, twaróg) zamiast słodkich jogurtów czy smakowych mlek. Nie lubisz jogurtu naturalnego? Dodaj do niego banana, zmiksuj i masz gotowy słodki jogurt, który możesz użyć, np. do płatków owsianych.
  7. Spożywaj najlepiej 2 razy w tygodniu ryby. Jeśli do tej pory ich nie jadłeś to zacznij chociaż od zjedzenia ryby 1 raz w miesiącu i zwiększaj częstotliwość spożycia ryb.
  8. Stopniowo wyeliminuj z diety słodycze. Pozwalaj sobie na nie tylko okazjonalne.
  9. Czytaj etykiety produktów spożywczych, najlepiej aby skład produktu był krótki. Wybieraj produkty bez dodatku cukru i syropu glukozowo- fruktozowego.
  10. Włącz do codziennego trybu życia trochę więcej aktywności fizycznej. Idź na spacer, zamiast windą wejdź po schodach, a do sklepu idź najdłuższą drogą 😉