Poznaj program 1000 pierwszych dni dla zdrowia

Poznaj program 1000 pierwszych dni dla zdrowia

Poznaj program 1000 pierwszych dni dla zdrowia

Ogólnopolski program 1000 pierwszych dni dla zdrowia powstał 26 lutego 2013 roku dzięki fundacji Nutricia. Program 1000 pierwszych dni jest projektem edukacyjnym działającym na terenie Polski i skierowanym głównie do kobiet w okresie prekoncepcyjnym, w czasie ciąży, karmiących piersią oraz wszystkich rodziców i opiekunów dzieci. Program ma na celu wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka, poprzez tzw. programowanie żywieniowe. Z kolei programowanie żywieniowe to zależność między sposobem żywienia kobiet przed ciążą oraz w czasie ciąży, a zdrowiem dziecka w przyszłości.

Dlaczego ten program jest taki ważny ?

W ciągu 1000 pierwszych dni, czyli okresie ciąży i pierwszych latach życia dziecka, mamy realny wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości. Prawidłowe odżywianie się kobiet w okresie planowania dziecka, w czasie ciąży, potem także w okresie laktacji oraz dbanie o zbilansowaną dietę dziecka w pierwszych jego latach życia, zapewnia dziecku nie tylko odpowiedni przyrost masy ciała, ale również prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Programowanie żywieniowe oddziałuje szczególnie na układ nerwowy, odpornościowy i kostny. Ponadto wpływa na zmniejszenie ryzyka otyłości, nowotworów, a także chorób układu krążenia w dorosłym wieku.

Gdzie znaleźć więcej informacji ?

Na stronie internetowej www.1000dni.pl znajdziesz mnóstwo artykułów, porad i quizów, a co więcej znajdziesz tam także bezpłatne poradniki:

  • Poradnik żywienia kobiet w ciąży
  • Poradnik karmienia piersią
  • Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do urodzin
  • Poradnik żywienia dziecka w wieku 1. do 3. roku życia

Dlaczego chce żebyś poznał/ poznała ten program?

Poza tym, że jestem dietetykiem, jestem też mamą i doskonale rozumiem z jakimi wątpliwościami odnośnie żywienia dzieci borykają się rodzice. W Internecie można znaleźć mnóstwo artykułów właśnie na temat żywienia dzieci, rozszerzania ich diety, a nawet eliminowania różnych produktów z jadłospisu, jednakże często mamy wątpliwości czy te informacje są poprawne. Szukamy różnych źródeł informacji, aż sami nie wiemy w co wierzyć, a w co nie. Dlatego zachęcam Cię do zapoznania się z programem 1000 pierwszych dni dla zdrowia. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje nie tylko o żywieniu dzieci, ale również ich pielęgnacji i prawidłowym rozwoju. Polecam jako dietetyk i jako mama 🙂

Bez względu na to czy dopiero planujesz ciąże czy może masz już dziecko, każdy moment jest idealny by zadbać o zdrowie. Pamiętaj, że to właśnie teraz masz realny wpływ na zdrowie swojego dziecka w przyszłości.