Woda- którą wybrać ?
Do wyboru mamy wodę z kranu, mineralną, źródlaną, stołową, leczniczą, a do tego gazowaną i niegazowaną. Każda z nich ma inny skład chemiczny, więc którą wybrać, aby zaspokoiła wszystkie nasze potrzeby ?
Okazuje się, że wybór nie jest taki oczywisty, ponieważ zależy on od naszego stanu zdrowia, a także preferencji.
Przyjrzyjmy się zatem rodzajom wód, które mamy dostępne:
Woda z kranu
Na początku warto podkreślić, że woda z kranu jest bezpieczna pod kątem mikrobiologicznym i chemicznym, a w zależności od regionu ma nawet lepszą jakość od wody butelkowanej. Dodatkowo obecne na rynku mamy różne filtry do wody, które pomagają wyeliminować substancje, których nie powinno być wodzie. Jeśli masz wątpliwości co do jakości takiej wody, możesz sprawdzić tę informację w sanepidzie lub w przedsiębiorstwie wodociągowym. Wodę z kranu mogą pić wszyscy z wyjątkiem małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie zaleca się picia wody wodociągowej tym grupom, ponieważ nawet jeśli jakość wody jest dobra, to nigdy nie wiemy w jakiej kondycji jest sieć wodociągowa. Ponadto dla wspomnianych grup zaleca się wodę bardzo niskozmineralizowaną lub źródlana, a woda z kranu może mieć większą zawartość niektórych składników mineralnych niż woda butelkowana.
Woda źródlana
Wody źródlane są bardzo niskozmineralizowane i ze względu na brak w nich zanieczyszczeń mikrobiologicznych oraz chemicznych zalecane są do codziennego spożycia. Wody źródlane zalecane są dla osób z chorobami nerek, dróg moczowych, nadciśnieniem tętniczym oraz jak wspomniałam wcześniej dla małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Woda mineralna
Wody mineralne dzieli się na niskozmineralizowane (do 500 mg/l), średniozmineralizowane (od 500 mg/l do 1500mg/l) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500mg/l). Wody te mogą zawierać nawet 70 różnych składników mineralnych. Najważniejsze znaczenie mają wapń i magnez, ponieważ są to składniki mineralne, których często brakuje nam w codziennej diecie. Dlatego przy wyborze wody warto zwrócić uwagę na zawartość tych pierwiastków, najlepiej aby w 1 dm3 wody było przynajmniej 50 mg magnezu i powyżej 150 mg wapnia. Innym istotnym składnikiem wody mineralnej jest sód. Z reguły nie brakuje nam sodu w codziennej diecie, ze względu na spożycie takich produktów jak: mięso, wędliny, sery czy słone przekąski, dlatego częściej zaleca się spożywanie wody niskosodowej. W szczególności woda niskosodowa zalecana jest dla osób z nadciśnieniem tętniczym lub cierpiących na obrzęki. Z kolei osoby aktywne fizycznie powinny pić wodę ze zwiększoną zawartością sodu, ponieważ dużo się pocą.
Wody stołowe
Wodę stołową otrzymuje się w wyniku połączenia wody źródlanej z składnikami mineralnymi lub z wodą mineralną, dzięki czemu ten rodzaj wody zbliżony jest właściwościami do wody mineralnej wysokozmineralizowanej. Zatem wodę stołową zaleca się osobom pracującym fizycznie oraz sportowcom.
Wody lecznicze
Ten rodzaj wód pochodzi ze specjalnych źródeł leczniczych. Wody lecznicze zawierają od 2000 mg/l do nawet 20 000 mg/l składników mineralnych. Jednakże są to wody, które można spożywać tylko według zaleceń lekarza, np. w chorobie żołądka lub nerek.
Woda gazowana czy niegazowana ?
Woda gazowana nasycona jest dwutlenkiem węgla (CO2), co daje nie tylko uczucie orzeźwienia, ale wpływa również na czynność przewodu pokarmowego. Zawarty w wodzie dwutlenek węgla wspomaga procesy trawienne, jednakże w takich stanach chorobowych jak nadkwasota czy schorzenia gardła, woda gazowana nie jest wskazana. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest woda niegazowana.
Na rynku dostępna jest również niskozmineralizowana woda gazowana metodą „perlage”. Dwutlenek węgla uwalniany jest z niej wolniej, a powstające musowanie przypomina efekt uzyskiwany w wysokogatunkowych szampanach.
Zatem jaką wodę wybrać ?
Znając potrzeby własnego organizmu, możemy wybrać wodę, która korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie oraz uzupełni ewentualnie niedobory składników mineralnych. Jeśli nie jesteśmy pewni, która woda będzie dla nas najlepsza, warto przed zakupem zapoznać się ze składem chemicznym wody na etykiecie. Osobiście dla osób zdrowych polecam picie wody średniozmineraliozwanej, dla kobiet w ciąży, karmiących i małych dzieci wodę niskozmineralizowaną lub źródlaną, a dla osób aktywnie fizycznych wodę wysokozmineralizowaną.
Bibliografia:
- Czechowska- Liszka M., Sobik K., Jakość wód mineralnych na polskim rynku i preferencje konsumenckie dotyczące ich spożycia, Zeszyty Naukowe nr 781, 2008.
- Kłos L., Spożycie wody butelkowanej w Polsce i jej wpływ na środowisko przyrodnicze, Barometr Regionalny. Analizy i prognozy, 2016 | 1(43) | 111-117.
- Salomon A., Regulska-Ilow B., Polskie butelkowane wody mineralne i lecznicze – charakterystyka i zastosowanie, CHEM. TOKSYKOL. – XLVI, 2013, 1, str. 53 – 65.
- Wojtaszek T., Profilaktyczno-zdrowotne działanie wód mineralnych, Elementol. 2006, 11(1): 119–126.
- https://1000dni.pl/1-rok-zycia/czy-woda-z-kranu-jest-bezpieczna-dla-dziecka#footnote12_whawb3q